Basından Haberler
Yeni Toshiba SHRM-e Üç Borulu VRF Sistemi + Sıcak Su Modülü


Toshiba SHRM-e, 50 °C ve 82 °C sıcak su üretebilen su modülleri ile teknolojiye yatının yapmaya devam ediyor Isı geri kazanındı VRF sistemi ile entegre çalışabilen sıcak su modülleri, atık ısı enerjisini kullanarak kazandırıyor.

Üstelik kullanım suyu, mevcut radyatör veya yerden ısıtma sisteminiz için gereken suyu üretebiliyor.

Yazan: Dilara Çayır, Alarko Carrier Bireysel ve Ticari Klimalar Ürün Yöneticisi

Değişen ihtiyaçlar, gelişen teknoloji konfor ve enerji verimliliğinde standartları yükseltiyor. Toshiba yeni sıcak su modülleri ve SHRM-e 3 borulu dış ünite entegrasyonu ile konfor ve verimlilikte yeni bir sayfa açıyor.

50 °C ve 82 °C ye çıkabilen 2 farklı sıcak su modülü ile artık tek sistem ile binaların bütün İhtiyaçları karşılanabiliyor. Hatta binadaki Kazanın verine dahi Kullanılabiliyor. 3 borulu VRF sistemi olan Toshiba 5HRM-e ye bağlı iç ünitelerden biri ısıtmada çalışırken diğeri soğutmada çalışabiliyor. Bağımsız modlarda çalışabilme yeteneği birçok uygulama için SHRM-e’yi en ideal çözüm yapar.

SHRM-e’nın bir diğer avantajı ısıtmada çalışan iç ünite ile soğutmada çalışan iç ünite arasında ısı transferi yapılarak VRF dış ünitenin daha az enerji harcamasını sağlamasıdır.

Toshiba SHRM-e 3 borulu VRF sistemi hem ısıtma hem soğutma ihtiyacını aynı anda karşılayabiliyor. Üstelik ısıtma ve soğutma yapan iç üniteler arasında enerji transferi yapabilen sistem bu sayede üst düzey verimlilik sağlıyor.

VRF dış ünitesinin soğutma modunda kondenseri gaz fazında R410A soğutucu akışkanı iç ünitelere gönderirken aynı anda sıcak su modülüne de sıvı (gazda akışkan gönderiliyor İç üniteler arasında sıvı /gaz alışverişi yapılabildiğinden sistem sadece ihtiyacı olan sıvı ya da gaz akışkanı üretmek için çalışıyor. Bu sayede enerji verimliğınde doruk noktasına ulaşıyor.

Toshiba şimdi bu enerji verimli sistemin devamını sıcak su modülleriyle getirerek aynı anda verimlilik ve konfor sağlıyor.

Yeni 3 borulu VRF sistemine de bağlanabilen sıcak su modülleri sayesinde VRF sistemi aynı anda ısıtma soğutma ve sıcak su temini yapabiliyor Üstelik % 200’e varan bağlantı oranı (diversity) ile sıcak suyu ister kullanım suyu isterseniz de mevcut radyatör, yerden ısıtma sisteminizin beslenmesi için kullanın. Seçim tamamen size kalmış...

Neden SHRM-e kullanılmalı?

Toshiba SHRM-e sistemini tercih etmek için birçok neden var. işte bunlardan bazıları:

Coğrafi Konum: Bir bölgenin coğrafik olarak iklim durumu sebebiyle soğutma ve ısıtma geçiş sezonu uzun sürüvor olabilir. Bu bölgelerde 3 borulu VRF kullanılmalıdır. Aksi halde geçiş mevsimlerinde mekanlardaki farklı kullanıcılar cihazları mecburi olarak ya ısıtma ya da soğutma modunda kullanabilirler. Türkiye coğrafık olarak geçiş mevsiminin uzun sürdüğü kuşakta yer almaktadır.

Isı Kazancı: Güneşten kaynaklanan ısı kazancı veya mekanda bulunan elektronik ekipmanlardan kaynaklanan ısı kazancı odalara göre değişkenlik gösterebilir Bu sebeple aynı binadaki farklı mekanlann eş zamanlı ısıtma ve soğutma İhtiyacı olabilir.

Özellikli Projeler: Server odası gibi bazı mekanların düşük hava sıcaklıklarında dahi soğutma ihtiyacı vardır. 3 borulu VRF sistemi ile bu ihtiyaç karşılanabilir.

Toshiba SHRM-e enerji verimliliği ile öne çıkıyor

Toshiba SHRM-e sisteminin ESEER değerlerinin hepsi 7’den yüksektir. Üstelik bu verimlilik ısı geri kazanımı modunda değil normal soğutma modundaki verimliliklerdir. Isı geri kazanımı sırasında yani geçiş mevsimlerinde İç ve dış üniteler arasında ısı transferi yapılırken verimliliklerin daha da fazla olması, SHRM-e’nin en iyi özelliklerinden biridir

Sürekli Isıtma:Toshiba SHRM-e sistemindeki sürekli ısıtma (hot gas bypass) sistemi sayesinde soğuk aylarda dış ünite bataryası üzerinde biriken buzu çözerken dahi iç üniteler ısıtma yapmaya devam eder.

Toshiba SHRM-e kendinden yedeklidir

Toshiba tüm VRF dış ünitelerde bulunan iki adet kompresör, kutlamaya kompresörlerden birinin arızalanması durumunda diğerinin çalışmaya devam edecek sistemin yedeklenmesi avantajını sunar. Elbette kompresör arızası sırasında dış ünite kapasitesi düşer ancak tamamen sıfırlanmaz.

8 HP’den 20 HP’ye kadar istisnasız her dış ünitede iki adet kompresör bulunması Toshiba’nın en avantajlı yanı olup, kompresörlerin kısmi yüklerde verimli çalışması avantajını da beraberinde getirir. Üstelik kompresörler arasında modülasyon yapılarak eş yaşlanma da sağlanır.

WaveTool: Akıllı telefonla dış ünite arasında veri transferine olanak sağlayan standart Wave Tool özelliği Toshiba’ın son inovasyonlarından biridir. Bu sistem mühendislere sistem parametrelerine direkt erişim olanağı sunarak işletmeye alma zamanım kısaltır ve hataları anlamaya yardımcı olur.

Hassas Soğutma: Havanın direkt insanların üzerine üflenmesinin engellenmesi isteği çok tanıdıktır. Hassas soğutma çalışmasının ana amacı cihaz çalışırken konforu korumak ve sistem verimliliğini artırmaktır. Bu mod ile havanın direkt insanların üzerine üflenmesini engellemek İçin kanatçıkların pozisyonu ayarlanabilir.

SHRM-e ile Toshiba Sıcak Su Modülü Entegrasyonu

Toshiba yeni SHRM-e + sıcak su modülü kombinasyonu ile soğutma yaparken dahi sıcak su üretimi devam eder. Toshiba’nın yeni çıkarttığı sıcak su modülü sayesinde iç üniteler soğutma ya da ısıtma modunda çalışırken aynı zamanda sıcak su üretmek de mümkündür. 25-50 °C ve 50-82 °C aralığında sıcak su üreten 2 model bulunmaktadır. % 200’e varan bağlantı oranı ile 50 HP’Iik bir dış üniteye 50 HP sıcak su modülü ve 50 HP de iç ünite bağlamak mümkündür. Sıcak su modülleri ile ister kullanım sıcak suyu istenirse de binanın ısıtma sistemi (yerden ısıtma, radyatör...) veya her ikisi birden beslenebilir. Sıcak su modülü ile;

Soğutma / Isıtma ( VRF ile ) + Sıcak Su

Soğutma + Isıtma ( Su ile ) + Sıcak Su kombinasyonlarından biri yapılabilir.

VRF sistemi ısıtma yapmıyor mu? Neden sıcak su modülü ile ısıtma yapılmalı?

3 borulu VRF’ler aynı anda hem ısıtma hemde soğutma yapabilir. Üstelik VRF ile ısıtma birçok diğer geleneksel sisteme göre daha verimlidir. Kış aylarında çoğu mekanın ısıtma ihtiyacı olduğunda birçok iç ünite ısıtma moduyla çalışmak isteyecektir. Eğer dış hava sıcaklığı çok düşük ise VRF sistemi hava soğutmalı bir sistem olduğundan kapasitesi düşecektir. Bu noktada seçeneklerden biri dış ünite kapasitesinin muhtemel bu düşüşü karşılayacak şekilde büyük seçilmesi olabilir fakat dış ünite kapasitesi artığından yatırım ve bazı durumlarda işletme maliyetinin artması söz konusudur.

Ayıca binada kullanım amaçlı sıcak su ihtiyacı olduğundan ısıtma için tercihiniz VRF sistemi ile ısınmak dahi olsa sıcak su için ayrıca hır kazan vs. sistemi kurmak gerecektir. Hem yerden hem tesisattan hem de yatırım maliyetinden tasarruf etmek, üstelik bunu yaparken SIIRM-e konfor ve verimliliği ile ısınmak İçin VRF sisteminin sıcak su modülleri kullanılabilir.

Günümüzde yerden ısıtma sistemi de hem verim hem konfor dolayısıyla çok tercih edilen bir sistem. Projenizin yerden ısıtmaya göre tasarlanmış bir proje olması durumunda sıcak su modülü VRF dış ünitenizi soğutmaya ek sıcak su ve yerden ısıtmayı beslemek amaçlı da kullanma avantajını sunar.

Kullanım Alanları

Ofisler

Günümüzde ticari ofisler artık birçok bağımsız alan İçeriyor. Binanın kuzeye veya güneye bakan cepheleri sebebiyle mekanlarda farklı ısı yükleri oluşabiliyor. Bir mekanın ısıtılması gerekirken diğer mekanın da soğutulması gerekebiliyor. Kaldı ki mekanların hepsi aynı sıcaklıkta olsa bile vücut metabolizması nedeniyle insanların farklı sıcaklıklara ihtiyacı olabiliyor. Özellikle ofislerde çalışanların kendilerini mutlu hissettikleri sıcaklıklarda daha verimli çalıştıkları kanıtlanmış bir gerçek.

Hem mekanların ısıtma soğutma ihtiyaçlarını karşılamak hem de sıcak su üretimi yapmak için SHRM-e mükemmel çözüm. Sıcak su modülü ile üretilen sıcak su bir kazana ya da ısıtıcıya gerek kalmadan ofisin lavabo ve mutfaklarında kullanılmaya elverişlidir.

Hastaneler

Hastanelerin bekleme salonlarında çok fazla insan aynı anda beklerken İnsanlardan kaynaklanan ısı kazancı iç ortamda soğutma ihtiyacı yaratabilir. Bu sırada muayene odalarında ise ısıtma ihtiyacı olabilir. Hasta odalarında, yemekhanede ise sıcak su ihtiyacı süreklidir. Tüm bu ihtiyaçlara ayrı ayrı tesisat kurmadan, tek bir sistem ile çözüm sunmak mümkündür: Toshiba SHRM-e

Alışveriş Merkezleri

İnsan sayısı ile değişkenlik gösteren bir diğer mekan da alışveriş merkezlerinin ortak alanlarıdır. Genellikle dış yüzey alanları oldukça dardır bu yüzden kalabalık ortak alanlar ile tenha ortak alanların ihtiyaçları gün içinde dahi farklılık gösterebilir. Örneğin dükkanlarda dış yüzeylerden ısı kayıpları nedeniyle gün boyu ısıtma ihtiyacı varken, kalabalık olan ortak alanların soğutma ihtiyacı olabilir. Hatta bu esnada dükkanların mutfaklarının ve AVM lavabolarının sıcak su ihtiyacı olabilir.

Tüm bu ihtiyaçlara SHRM-e sistemi tek bir sistem ile çözüm sunuyor

Restoranlar

Restoranlarda olmazsa olmaz sıcak su kullanımı ile ısıtma soğutma sisteminin birleşimi sayesinde müşterileriniz Toshiba konforunu yaşarken restoran çalışanları da sıcak suya doğrudan ulaşabilin Üstelik VRF sistemi soğutma modunda çalışsa dahi sıcak su temin edilebilir.

SPA ve Spor Salonları Spor salonlarında ve SPA’larda olmazsa olmaz sıcak su ihtiyacı için bugüne kadar ayn bir kazan, ayrı bir tesisat döşenmesi gerekirdi. Sıcak su ihtiyacı neredeyse sürekli olan bu küçük alanlar için yüksek yatırım maliyeti gerektiren uygulamalara artık gerek yok. Soğutma, ısıtma ve sıcak su için tek bir VRF sistemi yeterlidir.

Konut Kompleksleri ve Rezidanslar

Günümüzde konut kompleksleri ve rezidanslar spor salonu, kafeterya, yaşam alanları gibi birçok alam bünyesinde barındırıyor. Yaşam alanlarında ise mutfak, banyo, yerden ısıtma vs. gibi bir ısıtma tesisatı tasarlanmış ise sıcak su gereksinimi artıyor. Yazın soğutma için de ek olarak bir klima sistemi ya baştan tasarlanıyor ya da klima hiç düşünülmüyor. Merkezi sistem olsa dahi ısıtma veya soğutma sistemi, ya ısıtma ya da soğutmada çalıştığından, eğer binanın geneli soğutmada çalışıyorsa siz kendi Özel alanınızda da ısıtma vapmak zorunda kalıyorsunuz.

Toshiba sıcak su modülü ve SHRM-e sistemi tüm bunlara çözüm evinizin konforu hem ısıtma hem sıcak su hem de soğutma ile sağlanıyor. Toshiba verimliliği sayesinde faturalar cebi yakmıyor.

Oteller

Otellerde enerji giderlerinin az olması yatırımcıların öncelikli tercihidir. Mutfak, havuzlar, sosyal alanlar, odalar, lavabo ve banyolar dolayısıyla otellerin enerji giderleri oldukça yüksektir.

Ayrıca müşteri memnuniyeti açısından müşterilerin iç üniteleri ısıtma ya da soğutma modunda bağımsız olarak çalıştırabilmeği büyük önem taşır. Bu yüzden oteller için 3 bonılu VRF sistemi tercih edilir. Bağımsız iklimlendirmeye ek olarak neden otelinizin havuzu da VRF sistemi üzerinden ısıtılıp soğutulmasın? Üstelik VRF sistemi soğutma modunda çalışırken, iç ünitelerden havuza ısı transfer edilebildiğinden sistemin verimliliği neredeyse iki katına çıkar. Hepsi Toshiba SHRM-e ve Sıcak Su Modülü ile mümkün.

Termodinamik Dergisi - 01.09.2018