Basından Haberler
Türkiye’nin 2 Milyar Dolarlık İklimlendirme Pazarından Aldığı Pay 300 Milyon Dolar


Isıtma, soğutma, havalandırma ve su basınçlandırma alanlarında faaliyet göstermek üzere 1954 yılında kurulan Alarko Sanayi ve Tic. A.Ş. 1998 yılında alanında dünyanın lider kuruluşu Carrier ile eşit ortaklığa girerek, Alarko Carrier San. ve Tic. A.Ş. ismini aldı.

Turizm sektörünün büyümesine bağlı olarak iklimlendirme pazarı da büyüme göstermiştir. Turizmin iklimlendirme sektöründeki pazar payının yüzde 15 mertebelerinde olduğu düşünülmektedir. Türkiye iklimlendirme pazarının 2 milyar dolar civarında olduğu düşünülürse turizmin bundan aldığı payın da 300 milyon dolar civarında olduğu söylenebilir.

Turizm sektörüne yönelik olarak ürün ve hizmet satış faaliyetlerimiz üç ana başlık altında toparlarsak, birincisi yeni yatırımlara yönelik pazarlama ve satış faaliyetlerini yürütmek, ikincisi mevcut yatırımların yenilenmesi sürecinde iklimlendirme sistem yenileme çalışmalarında destek vermek, üçüncü olarak ise mevcut tesislerin bakım onarımı ve servis hizmetlerini sağlamak temel amacımız.

Yeni nesil cihazlarımızla otellerin yenileme projelerine yanıt vermeyi hedefliyoruz

Son dönemlerde özellikle DX bataryalı klima santrali ile çalışan VRF cihazları, EC fanlı fan coiller, invertörlü kompresörlü soğutma grupları ve hem ısıtma hem de soğutma ihtiyacını karşılayabilen çok büyük kapasitelere çıkabilen ısı pompası cihazları, 38 MW’a kadar kaskad kapasitesine sahip duvar ve yer tipi yoğuşmalı kazanlar, 3.000 litreye kadar hacimli sıcak su boylerleri ve güneş enerjisinden sıcak su elde eden güneş kolektör sistemleri turizm sektöründeki öne çıkan iklimlendirme cihazlarıdır.

Otel, tatil köyü veya pansiyon gibi proje tiplerine veya kullanılan sistemlere göre değişkenlik göstermekle birlikte oda başı maliyetlerin kabaca 1.500-2.000 dolar civarında olduğu söylenebilir. Her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de enerji maliyetleri tesislerin en büyük ve önemli maliyet kalemlerinden biridir. Yeni nesil cihazlarımızla otellerin yenileme projelerine yanıt vermeyi hedefliyoruz.

Aynı zamanda şirket bünyesinde enerji verimliliği danışmanlığı hizmeti verdiğimiz için yenilenmesi gelen birçok projede binanın enerji etütlerini yapıp son kullanıcıya yatırımın geri ödeme süreci ve sistemin ömür boyu maliyet analizlerini yapabilmekteyiz.

Turizm & Yatırım - 24.03.2018