Basından Haberler
Alarko Carrier, Yeni Ürünlerini Pazara Sunmaya Hazırlanıyor


Isıtma, soğutma, havalandırma ve su basınçlandırma alanlarında faaliyet gösteren Alarko Carrier Ar-Ge kapsamında çalışmaları süren yeni ürünleri piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Kombide sahip oldukları geniş ürün gamı ve tüm segmentlere uygun cihazları pazara sunmaya devam ettiklerini söyleyen Alarko Carrier Isıtma Ürün Müdürü Erkan Mutlu “Villalara yönelik 36 ve 50 kw kapasiteli yoğuşmalı kat kaloriferlerimizle ilgili Ar-Ge çalışmaları sürüyor. Ayrıca, 105-150 kw aralığında paslanmaz çelik eşanjörlü Aldens serisi duvar tipi yoğuşmalı kazanlarımızın ürün gamını da 65 ve 80 kw modelleri ekleyerek genişletiyoruz. Bu yılın Ocak ayında 65 kw modelini pazara sunduk. Birkaç aya kadar 80 kw modelleri de hazır olacak” dedi. Ürün portföylerinde yer alan ürünlerle tüketiciye tasarruf ve konforu bir arada sunmanın yanı sıra çevreye maksimum duyar klik gösterdiklerini dile getiren Erkan Mutlu, Alarko Carrier olarak çalış malarını hem tasarruf, hem de çevreye verilen zararı en aza indirmeye yönelik şekillendirdiklerini aktardı.

“Kombilerimiz ısıtmada %109’a varan oranda verim sağlıyor”

Tam yoğuşmalı Seradens Süper ve Seradens Süper Plus serisi kombileri son teknoloji kullanılarak yüksek kalitede ürettiklerini belirten Erkan Mutlu, her iki modelin de premiks sistemi ve baca gazını yoğuşturarak ısıtmada yüzde 109’a varan oranda verim sağladığına dikkat çekti. Ürünlerin dış hava sıcaklığına göre otomatik çalışma özelliğiyle istenen ortam sıcaklığını kolaylıkla sağlayabildiğini anlatan Mutlu, yoğuşmalı kombilerinin sessiz çalışmaları ve düşük yakıt tüketimleri nedeniyle beğeni gördüğünü kaydetti. Kombilerinin 40 santigrat dereceye düşen baca gazı sıcaklığı ve düşük emisyon oranlarıyla hem ekonomik hem de çevreci ürünler olduğunu söyleyen Mutlu. “Seradens serisi, opsiyonel solar bağlantı seti ve ilave boyler montajıyla, kullanım suyu ısıtmasında güneş enerjisinden yararlanma fırsatı sunuyor. Yoğuşma suyuna karşı yüksek dayanıma sahip paslanmaz çelik eşanjörlü Seradens kombiler, 20, 24, 28 ve 36 kw olmak üzere dört kapasitede üretiliyor. 24 kw kapasiteli konvansiyonel kombilerimiz Harmony-D ve Serena sektörde tek olarak kumanda panosunu çepeçevre saran mavi LED ışığıyla görsel bir şölen sunuyor. Bu kombilerimiz yüzde 93 verimle konvansiyönel segmentindeki en yüksek verim değerini sağlıyor” şeklinde konuştu.

Akıllı termostat sayesinde internete bağlanabiliyor

2016’da piyasaya sürdükleri çift yoğuşmalı kombisi Seradens Super Plus’ın kullanım suyunda, premiks yoğuşmalı kombilere göre yüzde 12, konvansiyonel kombilere göre yüzde 20 daha fazla verimlilik sağladığına dikkat çeken Erkan Mutlu, ayrıca kombilerinin akıllı termostatlarla internete bağlanabildiğini açıkladı. Akıllı termostat sayesinde, eskiden kombi üzerinden elle sabitlenen parametrelerin artık otomatik olarak ayarlanabildiğini söyleyen Mutlu, şöyle konuştu: “Nesnelerin interneti kavramıyla birlikte çağ atlayan kombilerimiz, belirlenen saatler arasında çalışan, seyahate çıkıldığında uzaktan kontrol edilebilen, eve yaklaşıldığını algıdayarak sıcaklığı ayarlayabilen birer akıllı cihaza dönüştü. Kombilerimiz artık, bu tip uygulamalarla cep telefonlarından kolaylıkla yönetilebiliyor. Programların akıllı yönlendirmeleriyle daha kolay, verimli ve tasarruflu, kullanılabiliyor. Bu termostatların önemli özelliklerinden biri de dünyanın önde gelen nesnelerin interneti platformu IFTTT (If This Than That) ile çalışabilmesi. IFTTT uygıdamasıyla internete bağlı farklı cihazlarda, konum ve sosyal medya hesaplarıyla sonsuz seçenekte programlar oluşturulabiliyor.”

2017’de yurtiçinde 16 bin adet kombi sattı

Alarko Carrier olarak çalışmalarına 2000’de taşındıkları ve yönetim merkezinin bulunduğu 60 bin metrekare alan sahip Gebze Ana Üretim Tesisi ile 18 bin metrekare alana kurulu Dudullu Panel Radyatör Üretim Tesisi’nde sürdürdüklerini anlatan Erkan Mutlu, ticaret ve pazarlama faaliyetlerini ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya bürolarıyla yürüttüklerini aktardı. Gebze’deki dikey üretim hattı üzerinde kombilerle birlikte Carrier marka klima santralleri ve çatı tipi klimalar, Alarko marka sirkülasyon pompaları, dalgıç pompaları, hidroforlar, gaz ve sıvı yakıtlı brülörlerin üretildiğini açıklayan Mutlu, bu hattaki yıllık kombi üretim kapasitesinin 80 bin adet olduğunu bildirdi. Burada üretilen tüm kombileri tek tek testten geçirdikten sonra sevkiyat için Gebze’de bulunan lojistik merkezine gönderdiklerini söyleyen Mutlu, “2017 yılında iç piyasada 16 bin adet kombi sattık. Bu yıl rakamın 20 bin adet civarında olacağım öngörüyoruz. Bunun yanında 2016 yılında distribütörlük verdiğimiz Çin dahil, birçok ülkeye ihracatımız bulunuyor. Ürünlerimizi, ülke geneline yayılan 300’e yakın yetkili satıcıda ve bunlara bağlı ait satış noktalarında tüketicilere sunuyoruz” diye konuştu.

Dünya Sektör - 07.02.2018