Basından Haberler
Yenilenebilir Enerji Teknolojisinde İnovasyon: ESTİA


Toshiba 5 Serisi havadan suya Estia ısı pompaları ile sınıfının en iyilerinden biri COP’yi sunuyor.

Toshiba yenilikçi, enerji verimli, güvenilir uygulamaların tasarımı için üstün ESTİA 5 serisi havadan suya ısı pompası çözümlerini sunuyor.

ESTİA 5 SERİSİ İÇ ÜNİTE

4 KW ile 16kW arasında split tip ısı pompaları ve 16 KW ile 21 kW Monoblok çözümleri ile geniş bir ürün gamı, sınıfının en iyilerinden biri COP oranlarıyla yeni ESTİA havadan suya ısı pompaları yüksek verimli ve düşük maliyetli mekan ısıtma, sıcak su ve yaz dönemi için soğutma için ideal. Yeni projelere ya da renovasyon projelerine veya küçük ticari mülklere alternatif çözümler getiriyor.

ESTİA, geleneksel kazanlar ile entegre edilebilir ve her türlü yerden ısıtma, radyatör, fan coil gibi farklı sistemler ile verimli çalışarak 55 °C’ye kadar sıcak su sağlayabiliyor. En önemlisi, çevre dostu olan ESTİA, enerji tüketimi bilincinde olan kullanıcılara huzur ve güvenlik sağlıyor. Üstelik çevreci bir sistem olması dolayısıyla sayısız Avrupa ülkesinde de ısı pompası maddi teşviklerinden yararlanıyor.

Yeni geliştirilmiş seri beşinci sınıf ESTİA jenerasyonunu temsil ediyor ve Toshiba’nın 10 yıldan beri başarıyla devam eden havadan suya ısı pompası ürün geliştirme çalışmalarının bir devamı niteliğinde. Toshiba’nın DC Tvvin Rotary kompresörü ve IPDU (Akıllı Güç Sistemi) invertör teknolojisi, özellikle kısmı yüklerde kullanımda yüksek enerji verimliliği ile ısıtma ve soğutma kapasitesini tam olarak koruyor ve uzun süreli konfor sağlıyor.

Ayrıca ESTİA split tip ısı pompası için yeni 4.5kW dış ünite piyasadaki en kompakt boyutlara sahipiken olağan üstü performans sergiliyor. ESTİA ‘nın etkileyici performansı çok düşük ortam sıcaklıklarında bile korunabilirken, ESTİA split tip ısı pompaları mekan ve grup kontrol uygulamalarında A++ enerji sınıfı ile enerji verimliliği sunmaktadır. +7 °C hava sıcaklığında maksimum 4,90 COP ve -7 °C sıcaklıkta 3,01 COP ile sınıfında üstün performans sergiliyor. Dış ünite, -25 “C’ye kadar dış hava sıcaklıklarında ısıtma ve + 40 °C ila + 75 °C arasında kullanım sıcak suyu sağlayabilir.

Üstelik 8 adede kadar da grup kontrol yapmak mümkün. Farklı uygulamalar için esneklik ESTİA split tip ısı pompaları için çok önemlidir. Bir dış ünite, iç ünite ve boylerden oluşan tesisatın kurulumu, konvansiyonel sistemlerde bulunan baca tasarımı veya doğalgaz projesi gibi ek saha çalışmalarına ihtiyaç duymaz. Kompakt dış ünite, geniş borulama mesafeleri sayesinde dış mekanda uygun bir yerde hatta balkonda dahi yerleştirilebilir. Split tip ısı pompaları aynı zamanda yeni projelere olduğu gibi veya mevcut sistemlerin işletme maliyetlerini azaltmak için de uygundur.

Mevcut düşük sıcaklık radyatörleri, yerden ısıtma sistemleri veya fan-coil sistemleri dahil olmak üzere her türlü ısıtma ve soğutma cihazı ile kullanılabilir. Benzer şekilde tablet ve akıllı telefon uygulamalarıda dahil olmak üzere geleneksel veya yeni nesil yönetim sistemleri ile sorunsuz bir şekilde entegre olabilir. ESTİA Split tip iç ünitesi, soğuk hava şartlarında daha fazla konfor sağlamak için yüksek verimli bir ısı eşanjörü ve opsiyon elelektrikli ısıtıcıya seçeneklerine sahiptir.

Gelişmiş kontrol sistemi sayesinde, iç ünite boylerin elektrikle çalışan ısıtıcısıyla eşzamanlı olarak çalışabilir, bu sayede istenen sıcaklıkları ve konforu sağlarken, işletme maliyetlerini düşürür. Estia 5 seriş dış ünite 4. 5 kW ilgi çekici ve kullanıcı dostu yeni geniş ekranlı uzaktan kumanda, bir veya iki zon için ısıtma kontrolü yapabilir, gün başına 10 programlanabilir ayarı yönetebilir. Son nesil yazılımı ile kumanda, hassas regülasyon yoluyla enerji tüketimini optimize etmek için çeşitli sensör verilerini toplar ve analiz eder.

ESTlA’nın elektrikli ısıtma kabiliyetini kullanarak, tek dokunuşla ‘ani sıcak su ısıtma’ fonksiyonu hızlıca ilave sıcak su sağlar. Diğer konfor ve ekonomi fonksiyonları da seçilen saatlerde daha düşük su sıcaklığı sağlayan bir gece modu ve akşam saatlerinde dış ünitenin ses seviyesini -7 dB (A) azaltacak sessiz modu fonksiyonlarını içerir. İnsan sağlığı açısından sıcak kullanım suyu sıcaklığını 30 dakika süreyle seçilen düzenli aralıklarla + 75 °C’ye yükselten bir anti-lejyonella kontrol fonksiyonu bulunurken, entegre donma koruması düşük dış ortam sıcaklıklarında donmayı önler. Daha büyük tesisler ve daha yüksek su sıcaklıkları gerektiren durumlarda özellikle tercih edilen ESTIA Monobloktip ısı pompaları mekan ısıtmada A+enerji sınıfına sahiptir ve ayrıca + 7 °C hava sıcaklığında 4,10 COP ve -7 °C sıcaklıkta 2,51 COP sağlar. Sistem, 60 °C sıcak kullanım suyu ve -10 °C dış dış ortam sıcaklığına kadar sıcak kullanım suyu üretimi ve -20 °C dış ortam sıcaklığına kadar ısıtma sağlar. 4 üniteye kadar grup kontrol edilebilen ESTIA Monoblok ısı pompaları, birçok standart haberleşme protokolüyle uyumlu olarak bina yönetim sistemlerine (BMS) bağlanabilir. Jbus ve Modbus standart protokol olarak cihazlarda mevcut iken, BACnet ve LON rar yüzleri opsiyonel olarak sunulabilir. Tüm hidrolik bileşenlerin entegre edildiği hidronik modül ile kurulum süresi ve çabası önemli ölçüde azaltılmıştır ve ayrıca Monoblok versiyonu, kurulumcunun uygulama potansiyelini en üst düzeye çıkarmasına ve yeni binalarda veya daha büyük renovasyon projelerinde maliyeti en aza indirmesine yardımcı olacak esnek seçenekler sunuyor.

Hidronik modüller ayarlanabilir sabit hız /DT olan değişken hızlı pompa, 150 kPa’ya kadar ESP’ye sahip sabit hızlı pompa seçeneğine sahip. İstenirse yenileme projeleri için sahada kurulu pompa olması durumunda pompasız olarak temin edilebilir. Kullanıcı aynı zamanda sabit sıcak su sıcaklığı ayar noktası seçebilir veya dış ortam koşullarına bağlı olarak hedef sıcak su sıcaklığını otomatik olarak ayarlayan ısıtma otomatik eğri kontrolünü kullanabilir.

Bu özellik, sistemin enerji tüketimini optimize eden Toshiba’nın gelişmiş vektörin vertör kontrolünün tüm gücünden yararlanır ve özellikle sıcak suyu yılın her döneminde maksimum sıcaklıklara kadar ısıtan geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında çok verimlidir. Sezgisel, kolay kullanımlı uzaktan kumanda ünitesi, iki ısıtma zonunu ayrı ayrı yönetebilir ve sıcak su için zamanlama ve ayarlama fonksiyonları sunar.

Düşük enerji tüketimli sınıfının üstün performansı ile yeni ESTIA 5 serisi havadan suya ısı pompası çözümleri, en son yenilenebilir enerji teknolojilerini temsil etmektedir. Gerek bireysel olarak gerek ise grup kontrol ile kombine kullanım gerektiren sistemlerde ev sahipleri, topluluklar ve işletmeler için önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlar. Alarko Sanayi ve Ticaret A.Ş 1954’den beri ısıtma, soğutma havalandırma, su arıtma ve basınçlandırma alanlarında faaliyetine devam etmekte iken, 1998 yılında dünyanın lider HVAC şirketi Carrier ile eşit oranda ortaklığa giderek Alarko Carrier San ve Tic A.Ş . adını aldı.

Alarko Carrier, İstanbul’daki Genel Yönetim, Büro ve iki fabrika ile Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) 60 bin metrekarelik alanda kurulan yeni kompleksine Ekim 2000’de taşındı. Alarko Carrier’ın endüstriyelf faliyetleri, Genel YönetimMerkezi’ne bağlı olarak, Gebze Ana ÜretimTesisleri ile Dudullu Radyatör Üretim Tesisi’nde; ticaret ve pazarlama faaliyetleri ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya büroları tarafından yürütülür. Alarko Carrier ve Toshiba işbirliği 2005 yılından başlayarak günümüze değin güçlenerek devam etti. Toshiba dünya iklimlendirme sektöründe çok güçlü bir aktör. İklimlendirme sektöründeki birçok ilk Toshiba tarafından gerçekleştirilerek sektöre fayda sağlamıştır.

Örneklemek gerekirse; ilk split klima (1961), ilk inverter split klima (1981), Japonya’nın split klimalar için üretilmiş ilk rotary kompresörü (1969) bunlardan sadece birkaçıdır. Toshiba’nın bu inovasyon gücü, Japon kalite anlayışı ve Alarko Carrier’ın yıllarla birlikte büyüyen deneyimi birleşerek bugünlere güçlü bir işbirliği ile gelinmiştir. Yenilik, verimlilik, yüksek güvenilirlik, enerji tasarrufu, çevreye saygı, insana saygı...

Bu güçlü değerler Toshiba’nın olduğu gibi Alarko Carrier’ın da yaptığı her işte odak noktası. Bu nedenleToshiba’nın güçlü Japon teknolojisi ile Alarko deneyiminin sentezi de güçlü oldu.

ST İnşaat Malzeme - 04.01.2018