Basından Haberler
Dev Merkezlere Hassas Ürün Veriyor


Alarko Carrier, dev merkezlere yönelik özel üretimlere odaklandı.

 İşlem gören havarim, sıcaklık, bağıl nem, temizlik gibi parametrelerini katı sınırlar içinde tutarak, duyulur ısı yayan elektronik ve diğer tip cihazlann doğru çalışmasını sağladığını kaydeden Alarko Carrier Hassas Kontrollü Klimalar Ürün Yöneticisi Merve Nama Ünsaç, hassas klimalannın uygulama alanları arasında veri merkezleri, telekomünikasyon odaları, mobil TLC konteynerleri, güç odalan, ofisler, hastaneler ve oteller yer aldığını belirtti.

Veri merkezinin iklimlendirme sistemine ilişkin seçim faktörleri hakkında da bilgi veren Ünsaç, “Veri merkezi için iklimlendirme sisteminin seçilmesinde bir dizi faktör vardır. Öncelikle, toplam termal yük, termal yük düzeni ve tipolojileri seçilir. Daha sonra, elektronik ekipman özellikleriyle odadaki sıcaklık dağıtım seçenekleri tespit edilir. Odanın özellikleri, veri merkezlerinde kullanılacak hassas klimaların belirlenmesinde ve kullanılmasında ayırt edici bir unsur olarak karşımıza çıkar. Coğrafi konum ve ildim koşullan faktörünü de unutmamak gerekir” diye konuştu.

Enerji Verimliliği

Alarko Carrier olarak özellikle veri merkezlerinde dikkat edilmesi gereken tüm noktalara uygun çözümler sunduklannı kaydeden Ünsaç, bu kapsamda, hassas iklimlendirme klimalanyla, sıcaklık ve nem kontrolü, yüksek soğutma kapasitesi, maksimum performans, çevreye daha az karbondioksit salimim, düşük işletme maliyetlerine dönüşen yüksek enerji verimliliği sağladıklannı söyledi.

Soğuk İklime Bölmeli Klima

Merve Nama Ünsaç, Alarko Carrier olarak, özellikle soğuk bölgelere, enerji tasarrufunu en yüksek seviyelere çıkaran ‘free cooling’ bölmeli yada “free cooling” bataryalı hassas kontrollü klimalan önerdiklerini kaydetti. Ünsaç, “Bu tür bölgelere kıyasla daha ılıman/sıcak iklim bölgeleri için de geliştirilen son teknoloji EC fanlı, inverter kompresörlü gelişmiş hassas kontrollü klimalar ile sistemin optimum seviyede çalışmasına destek sağlayabiliyoruz” dedi.

Sözcü - 06.10.2017