Basından Haberler
Alarko’dan Sağlıklı Serinleme Tüyoları


Klimaların sağlıklı bir şekilde kullanılmasının önemine vurgu yapan Dilara Çayır, sıcak havalarda mekanı hızlı soğutmanın ciddi hastalıklara yol açabileceğini söyledi.

Alarko Carrier, artan sıcaklıklarla birlikte klima kullanımının yaygınlaşmasına dikkat çekerek kullanıcıların bilinçlenebilmesi için püf noktaları paylaştı. Sağlıklı iklimlendirmede ortamın yapısına uygun cihaz seçiminin en temel ve önemli konu olduğunu vurgulayan Alarko Carrier Bireysel ve Ticari Klimalar Ürün Yöneücisi Dilara Çayır, ortamın ısı ve nem dengesinin kademeli olarak değiştirilmesi gerektiğini belirtti.

Çayır, özellikle çok sıcak olan öğle saatlerinde mekânı hızlı soğutmanın çeşitli rahatsızlıklara yol açabileceğini vurguladı. Tüketicilerin sağlıklı serinleme için bazı önlemler alabileceğini ifade eden Çayır, “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, konforlu bir yaşam için ortamdaki nem oranının yüzde 30 ila yüzde 60, sıcaklığınsa 20-27 derece aralığında olması gerekiyor. Nemin fazla olması bunaltıcılık, konsantrasyon eksikliği ve aşırı terlemeye neden olurken, azlığı da boğaz kuruluğu, gözlerde yanma, nefes almada zorluk gibi sorunlara yol açabiliyor” dedi.

Sağlıklı iklimlendirme için klimaların bakım ve temizliğinin uzman ekiplerce ve düzenli olarak yapılmasının önemini vurgulayan Çayır, “Çok sıcak olan dış ortamda terleyen bireylerin klimaların üflediği havaya direkt maruz kalmaları veya klima karşısında oturmaları sağlık açısından risk yaratabiliyor” ifadelerini kullandı.

KLİMA KULLANIMINA DİKKAT!

Klimaların bakım ve temizliğinin düzenli olarak yapılması gerektiğinin altını çizen Çayır, terleyen bireylerin klima karşısında oturmasının ciddi hastalıklara yol açacağını söyledi.

Sabah - 25.07.2017