Basından Haberler
Yüksek Düzeyde Enerji Verimliliği Sağlıyor


Alarko Carrier Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hırant Kalataş, “Geçtiğimiz yıl ürün gamına, inverter teknolojisiyle donatılmış yeni nesil AquaSnap soğutma grupları ve ısı pompalarını ekledik.
Alarko Carrier mühendisleri tarafından geliştirilen 17 kW - 21 kW inverter kompresörlü 30RBV ve 30RQV cihazlar, hem konut hem de ticari amaçlı binaların ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılarken, yüksek düzeyde enerji verimliliği sağlıyor” diyor.


Alarko Carrier, dün olduğu gibi bugün de başarılı çalışmalarıyla isminden söz ettiriyor. Türkiye’de ilk ve tek çift yoguşma teknolojili kombileri geçtiğimiz yıl pazara sunan markanın gündemindeki çalışmalarını, Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hırant Kalataş ile konuştuk.

Alarko Carrier’in çalışmaları ve hedef kitlesine sunduğu çözümler hakkında bilgi verir misiniz?

Isıtma, soğutma havalandırma, su arıtma ve basınçlandırma alanlarında faaliyet gösteren Alarko Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1954 yılında kuruldu. 1998 yılında, alanında dünyanın lider kuruluşu Carrier ile eşit ortaklığa girdi ve şirketin adı Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değişti.

İklimlendirme sektöründe ısıtma, soğutma ve su basınçlandırma sistemlerinin önemli üreticileri arasında yer alıyoruz. Aynı zamanda dünyanın önde gelen markalarının distribütörlüğünü de yaparak bu ürünleri tüketicilerimize sunuyoruz. Üretici kimliğimizin yanı sıra, Toshiba markasıyla pazara sunduğumuz bireysel klimalar ve ısı pompalarının, Carrier marka bireysel ve merkezi sistem ticari klimaların, Wolf güneş panellerinin, solar kombi, yoğuşmalı kombi ve kazanların ithalat ve satışını yapıyoruz. Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 60.000 metrekare alanda kurulu ana üretim tesisi dışında, İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde Panel Radyatör Üretim Tesisi’miz bulunuyor. Ticaret ve pazarlama faaliyetlerimiz, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya’daki bürolarımız tarafından yürütülüyor.

Tesislerimizde, ısıtma alanında kombi, panel radyatör ve brülör üretirken, sirkülasyon pompalarıyla sanayi, turizm ve tarımsal sulama alanlarında yaygın kullanılan dalgıç pompaların üretimine devam ediyoruz. Soğutma alanındaysa klima santralları ve çatı tipi klimaların üretimini yapıyoruz.

Firmanızın projelere sunduğu özel katkılar, kendisini tercih edilir kılan özellikleri nedir?

Yürütmekte olduğumuz projelere son derece deneyimli teknik ekibimizle yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda en uygun çözümü üretiyoruz. Standart çözümler yerine proje bazlı yaptığımız değerlendirmelerle projenin ihtiyacına, teknik olarak en uygun çözümü geliştiriyor ve maliyet açısından en avantajlı sistemi öneriyoruz. Satış sonrası yaptığımız bakım anlaşmalarıyla ürünlerimizi kullanan proje sahiplerinin sonraki süreçte herhangi bir sorun yaşamaması için sürekli olarak sistemleri takip ediyor ve gerekli müdahaleleri, sorun çıkmadan çok daha önce yapabilme şansına sahip oluyoruz.

En son çıkan yeni ürününüz ve bu ürünün özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

2016, ürün yelpazemizi zenginleştirdiğimiz, çevre dostu yeni ürünlerimizi pazara sunduğumuz bir yıl oldu. Türkiye’de ilk ve tek çift yoğuşma teknolojili kombileri geçtiğimiz yıl pazara sunduk. Seradens Süper Plus kombi serisi hem ısıtma hem de kullanım suyunda tam yoğuşma sağlıyor.

Estetik ve modern tasarıma sahip seride, yoguşmada en yüksek verimliliği temin etmek için premiks sistem kullanılıyor. Sistem, kombinin ideal gaz ve hava karışımına sahip olmasını; düşük ses seviyesi, baca gazı sıcaklığı ve emisyon oranıyla yüksek verimli çalışmasını sağlıyor. Yine geçtiğimiz yıl ürün gamına, inverter teknolojisiyle donatılmış yeni nesil AquaSnap soğutma grupları ve ısı pompalarını ekledik.

Alarko Cariler mühendisleri tarafından geliştirilen 17 kW - 21 kW inverter kompresörlü 30RBV ve 30RQV cihazlar, hem konut hem de ticari amaçlı binaların ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılarken, yüksek düzeyde enerji verimliliği sağlıyor. Son teknoloji ürünü inverter ikiz rotary kompresör kullanılan Greenspeed® Intelligence ile AquaSnap®, yüzde 15 - yüzde 100’lük geniş bir çalışma aralığında, -20°C ile +46°C arası dış ortam sıcaklıklarında sorunsuz çalışıyor. İkiz rotary inverter kompresör, elektronik genleşme valfi ve fan arasındaki akıllı koordinasyon, AquaSnap’in performansını optimum düzeye getiriyor.

30RBV ve 30RQV; tamamı fabrikada çekilmiş kablo tesisatı, kolay taşıma özellikleri, kuruluma hazır montajı ve yenilikçi arayüzleriyle hızlı ve kolay kuruluma imkân verirken, kompakt ölçüleri alandan tasarruf sağlıyor. Bu özellikleriyle küçük ofisler, otel odaları ve mağazalara kolaylıkla uyum sağlayan AquaSnap cihazları, mevcut bir Bina Yönetim Sistemi’ne kolaylıkla entegre edilebiliyor.

ArGe Merkezi’mizde görevli mühendislerimizin üç yıl süren çalışmalar sonucunda geliştirdiği Aldens yoguşmalı kazanlar da 2016 yılında pazara sunduğumuz ürünler arasında yer aldı. 105, 130 ve 150 kW kapasitelerde üretilen kazanlar, premiks sistemi sayesinde yüzde109’a varan yüksek verimi, düşük ses seviyesi, düşük baca gazı sıcaklığı ve düşük emisyon oranlarıyla Alarko’nun en verimli ve çevreci ürünleri arasında yer alıyor.

Kapasitesine göre çok küçük boyutlara sahip Aldens serisi kazanlar, 256 adete kadar kazanın eş yaşlanmalı tek bir sistem olarak çalıştırılabildiği ve 38.400 kW kapasiteye kadar ulaşan kaskad imkânıyla çok büyük projeler için ideal ısıtma çözümü sunuyor. Aldens yoguşmalı kazanlar; yüksek kaliteli ve tüm dünyada üretici, kullanıcı ve servislerin beğenisini kazanmış, üst segmentte yer alan, uzun ömürlü, konusunda uzman markaların ürettiği bileşenlerden oluşuyor.

 Enerji verimliliği, sürdürülebilirlik konusunda ürünlerinizin sağladığı avantaj nedir?

Enerji tasarruflu ürünler üretmeye ve projeler geliştirmeye odaklanan bir üretici olarak, ArCe çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ürünleri sürekli geliştirmek için “Test ve ArGe Merkezi”nde, üniversitelerle ortak çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca Carrier’dan yaptığımız teknoloji transferleriyle, ürünlerimizde önemli geliştirmeler yapıyoruz. Diğer taraftan müşteri beklentileri doğrultusunda çevre dostu, enerji tasarruflu, gelişen teknolojiyle uyum sağlayabilen yeni ürünler geliştiriyoruz. Ürünlerimiz, üretimden kullanıma kadar tüm aşamalarda çevreye en az etki edecek şekilde tasarlanıyor. ArGe çalışmalarını sürekli bu yönde geliştirip kullanıcıya konfor sağlarken, enerji kaynaklarını korumayı amaç ediniyoruz.

Gündeminize taşıyacağınız çalışmalar ya da projeler neler? Önümüzdeki döneme yönelik hedef ve planlarınızı öğrenebilir miyiz?

İmalatımızın yarısına yakınını oluşturan ihracata büyük önem veriyoruz. Avustralya’dan Almanya’ya, Ortadoğu’dan Afrika ülkelerine kadar geniş bir yelpazede ihracat gerçekleştiriyoruz. Klima santralları, radyatörler ve çatı tipi klimalar ihraç ürünlerimizin büyük kısmını oluştururken, son yıllarda Asya ve Afrika pazarına 4” ve 6” dalgıç pompa ve kombi ihracatımız sürekli olarak artıyor.

Her geçen gün büyümekte olan ısı pompası pazarında etkinliğimizi artırmak ve mevcut potansiyeli daha iyi değerlendirebilmek için Carrier ısıtma ürünlerini portföyümüze ekledik. Gerekli satış, satış sonrası bayi eğitimleri ve pazarlama faaliyetleri sayesinde, Carrier markalı ısıtma ürünlerinin pazarda aktif bir konuma gelmesini sağladık. İklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren bir şirket olarak, doğaya en az zarar veren ürünler üretmeye odaklanıyor ve projeler geliştiriyoruz.

Ürünlerimiz, üretimden kullanıma kadar tüm aşamalarda çevreye en az etki edecek şekilde tasarlanıyor. ArGe çalışmalarını sürekli bu yönde geliştirip kullanıcıya konfor sağlarken, dünyadaki enerji kaynaklarını korumayı amaç ediniyoruz. Gebze tesisimizde, Carrier’ın bağlı bulunduğu UTC’nin (United Technologies) tüm bölgelerinde hayata geçirilen “Mükemmel Rekabet Gücüne Ulaşmak” (ACE) projesini uyguluyoruz. Bu kapsamda, Carrier’ın dünyadaki diğer fabrika ve şirketleriyle aynı değerlendirme platformunda kendimizi değerlendirip, ACE derecelendirmesi içinde konumumuzu yükseltmeye çalışıyoruz.

Klima grubunda yeni nesil ürünlerde en önemli farklılıkların başında, sezonsal enerji verimliliği kavramının hayatımıza girmesi ve ürünlerin bütün sezon boyunca tasarruflu çalışacak şekilde tasarlanması geliyor. Teknolojideki her yenilik, ürüne katkı sağlayabilecek her gelişme, ürünlere hızla yansıtılıyor. Artık A+++ enerji verimliliğinden, havayı üst düzeyde temizleyen plazma filtrelerden, ferah bir ortam yaratan iyonizerlerden, cep telefonu ve tabletlerden kontrol edilebilen klimalardan bahsediyoruz. Bunların tamamı, teknolojinin klima sektörüne aktarılmasıyla mümkün oluyor. Önümüzdeki dönemde de ileri teknoloji ürünü, enerji tasarrufu sağlayan ürünler ön planda olmaya devam edecek.

Son yıllarda birçok konut, ofis yatırımı gerçekleşti. Yeni yatırımlar sektörünüzü nasıl etkiliyor ve talep doğuruyor?

 İnşaat sektöründeki yeni projelerin yanı sıra, kentsel dönüşümün de katkısıyla özellikle ısıtma sektöründe önemli bir büyüme kaydediliyor. Konut, alışveriş merkezi ve işyeri projelerinde ısıtma ve soğutma sistemleri konfordan çok gereklilik haline geldi. Dolayısıyla önümüzdeki özellikle konut sektöründe ve kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kombi, klima, radyatör, kazan, gibi iklimlendirme sektörünün ana ürünlerine yönelik talebin daha da artacağını öngörüyoruz.

ST İnşaat Malzeme - 18.04.2017