Basından Haberler
Alarko Carrier Lojistik Müdürü Ersan Alpaslan: Her İşin Başı Güven


İshak Alaton ve Üzeyir Garih tarafından 1954 yılında küçük bir sermaye ile yola çıkan Alarko Carrıer, geçen yıllar içinde dünyanın önde gelen firmalarıyla kurduğu ilişkilerle, Türkiye’yi zamanına göre en ileri teknolojilerle tanıştırdı. 10 yıldan bu yana Horoz Lojistik’in iş ortakları arasında yer alan firma, sektördeki 60 yıllık deneyim ve güvenilirliğini ise “Hizmette Üretimde Kalite “ sloganı ile pekiştiriyor.


Bundan 62 yıl önce küçük bir sermaye ile sektördeki serüvenine başlayan, ısıtma, soğutma ve su basınçlandırma sistemleriyle otomasyon sistemlerinin önemli üreticileri ve uygulayıcıları arasında yer alan Alarko Carrier, sektöründe en geniş ürün gamına sahip üreticilerden biri olarak yoluna devam ediyor. Avustralya’dan Almanya’ya, Ortadoğu’dan Afrika ülkelerine kadar geniş bir yelpazede ihracat gerçekleştiren firma, dünyanın önde gelen markalarının distribütörlüğünü de yaparak bu ürünleri Türkiye pazarına sunuyor.

 “Alarko Carrier olarak pazarda en büyük olmaktan ziyade birinci önceliğimiz piyasaya sunduğumuz ürünlerin yüksek performansa ve uzun ömre sahip olmaları” diyen Alarko Carrier Lojistik Müdürü Ersan Alpaslan, bunun yanında tüketici nezdinde oluşturdukları güvenilir firma olma özelliklerini korumak ve geliştirmenin de öncelikleri arasında geldiğini belirtiyor.

Söz konusu güveni iş ortaklarında kurdukları ilişkilerde de aradıklarını söyleyen Alpaslan, bu anlamda Horoz Lojistik ile 2006’dan bu yana güven üzerine kurdukları iş birliğine de dikkat çekiyor. Alpaslan, “Horoz Lojistik’in konusunda bilgili, eğitimli ve deneyimli bir firma olması, şeffaf ve iş birliğine açık olması ve hizmet kalitesi bu iş birliğini 10 yıldan bu yana sağlıklı bir şekilde sürdürmemizi sağladı” diye konuşuyor.

Alarko Carrier’ı sizin sözlerinizle tanıyabilir miyiz? Firmanın kuruluşu, gelişimi ve bugün geldiği noktayı anlatır mısınız?

 Alarko, İshak Alaton ve Üzeyir Garih tarafından 1954 yılında küçük bir sermaye ile kuruldu. Alarko’nun kuruluşu, iki genç girişimcinin “sıfırdan” başlayıp bugün sanayiden ticarete, turizmden inşaata, enerji üretiminden dağıtımına, birçok alanda, yurt içinde ve dışında faaliyet gösteren, ürünleri dünyanın çeşitli ülkelerinde satılan, yine kurduğu tesislerle dünyanın değişik yörelerinde hizmet veren büyük bir kurum yaratmalarının öyküsü olduğu kadar, Türkiye’de özel sektörün sanayi, ticaret ve hizmet gibi alanlarda oluşum ve gelişim tarihinin de tipik bir sayfasıdır. Kurucularımız, ısıtma, klima, soğutma, su arıtımı ve basınçlandırılması sektöründe Türkiye’de birçok “ilk”in altına imza attı, birçok ürünün ilk imalatını gerçekleştirdi, ilk teknik dokümanları yayınladı. Sektörlerinde dünyanın önde gelen firmalarıyla kurdukları ilişkilerle, Türkiye’yi zamanına göre en ileri teknolojilerle tanıştırdılar. Güvenilirliklerini “Hizmette Üretimde Kalite “ sloganı ile pekiştirdiler. 60 yılı aşkın deneyime sahip Alarko Carrier’ın ana üretim tesisi Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alıyor. Ürünlerimizi; 60 bin metrekarelik alanda kurulu, 20 bin metrekare kapalı üretim alanı, 2 bin metrekare ofisleri, 2 bin metrekare test ve ArGe binasının yanı sıra, eğitim binası ve sosyal tesislerden oluşan modern bir komplekste üretiyoruz.

Şirketin faaliyet alanına giren çalışmalardan bahseder misiniz?

Alarko Carrier olarak, ısıtma, soğutma ve su basınçlandırma sistemleriyle otomasyon sistemlerinin önemli üreticileri ve uygulayıcıları arasında yer alıyoruz. Isıtma alanında kombi, panel radyatör ve brülör üretirken, sirkülasyon pompalarıyla sanayi, turizm ve tarımsal sulama alanlarında yaygın olarak kullanılan dalgıç pompaları üretimimiz de devam ediyor. Soğutma alanındaysa klima santralları ve çatı tipi klimaların üretimini yapıyoruz. Sektörümüzdeki en geniş ürün gamına sahip üreticilerden biriyiz, bunun yanı sıra dünyanın önde gelen markalarının distribütörlüğünü de yaparak bu ürünleri Türkiye pazarına sunuyoruz. Üretici kimliğimizin yanı sıra, Toshiba markasıyla pazara sunduğumuz bireysel klimalar ve ısı pompalarının, Carrier marka bireysel ve merkezi sistem ticari klimaların, Wolf güneş panelleri, solar kombi, yoğuşmalı kombi ve kazanların ithalat ve satışını yapıyoruz.

“ISI POMPASINDA ETKİNLİĞİMİZ ARTIYOR”

Alarko, 1998 yılında Carrier ile ortaklığa girdi ve şirketin adı “Alarko Carrier” olarak değiştirildi. Bu iş birliği sonrasında nasıl bir değişim dönüşüm geçirdi?

Carrier’ın ortaklık için Türkiye’de Alarko’yu seçmiş olması, sonuçta “eşit” bir ortaklığın kurulması ve Alarko Carrier şirketinin yönetiminin Türk yöneticilere bırakılması, parlak bir geçmişin sonucudur. Ortaklığın başlamasını ardından ilk 10 yılda Alarko Carrier’ın cirosu iki kat büyürken, ihracatı da ilk 10 yılda 19 kat arttı. Ortaklığın ardından şirketimiz, İngiltere’den İspanya’ya, Fransa’dan Pakistan’a pek çok ülkeye ihracat yapar konuma geldi. Carrier’dan yaptığımız teknoloji transferleriyle, ürünlerimizde geliştirmeler yapmaya devam ediyoruz. Büyümekte olan ısı pompası pazarında etkinliğimizi artırmak ve mevcut potansiyeli daha iyi değerlendirebilmek için Carrier ısıtma ürünlerini portföyümüze ekledik. Satış, satış sonrası ve bayi eğitimleri ile pazarlama faaliyetleri sayesinde, Carrier markalı ürünlerin pazarda aktif bir konuma gelmesini sağladık.

Türkiye genelinde kaç noktaya satış gerçekleştiriyorsunuz? Yıllık ortalama satış kapasiteniz nedir?

Türkiye’de yaklaşık olarak 250 yetkili satıcı ve bir o kadar da yetkili servisimizle hizmet veriyoruz.

İhracat hacminiz ve ihracat yaptığınız pazarlar için neler söyleyebilirsiniz?

Üretimimizin yüzde 40’ından fazlasını oluşturan ihracata büyük önem veriyoruz. Avustralya’dan Almanya’ya, Ortadoğu’dan Afrika’ya kadar geniş bir yelpazede ihracat gerçekleştiriyoruz. Klima santralları, radyatörler ve çatı tipi klimalar ihraç ürünlerimizin büyük kısmını oluştururken, son yıllarda Asya ve Afrika pazarına 4” ve 6” dalgıç pompa ihracatımız sürekli olarak artıyor.

Alarko Carrier için 2016 yılı nasıl geçti? Yeni yıl için beklentileriniz nedir?

1993 yılından bu yana borsada işlem gören bir firmayız ve bu süre içinde zarar açıklamayan sekiz firmadan biriyiz. Net satışlarımızı, 2016 yılının Ocak-Eylül döneminde 2015 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 7 oranında artırarak 335.9 milyon TL olarak gerçekleştirdik. Diğer taraftan geniş ürün yelpazemizi, 2016 yılında pek çok yeni ürünle destekledik. Yeni yoğuşmalı kombi teknolojisiyle Türkiye’de bir ilke imza atan Seradens Süper Plus kombi serisini pazara sunduk. Uzun süren ArGe çalışmaları sonucu geliştirip bu yıl satışa sunduğumuz Aldens yoğuşmalı kazanlarımızla da iddialıyız.

“MARKA DEĞERİMİZİ ARTIRIYORUZ”

Alarko Carrier, “The ONE Avvards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri” kapsamında, iklimlendirme sektöründe birinciliği elde ederek, kendi sektöründe marka değerini ve itibarını en çok artıran kuruluş seçildi. Söz konusu başarının ardında yatan sır nedir?

Alarko Carrier, Türkiye genelinde marka bilinirliği, güven duyulma, farklı olma, tavsiye edilme, ticari faaliyetlerin desteklenmesi, sosyal sorumluluk çalışmaları ve reklam kampanyalarının beğenilmesi kriterleri üzerinden yapılan araştırmada, iklimlendirme kategorisinde liderliği elde etti. Bu liderliğin, tamamen halkın tercih ve görüşleri sonucunda elde edilmesi, aldığımız ödülü bugüne kadarki ödüllerden farklı ve anlamlı kılıyor. Türkiye genelinde yürütülen çalışmadan elde ettiğimiz sonuç, bizi daha da iyilerini üretmeye, yaratmaya teşvik ediyor.

“Hizmet Kalitemiz Horoz Lojistik ile Güçleniyor”

Alarko Carrier olarak Horoz Lojistik’ten depolama, antrepo, FTL, parsiyel, uluslararası kara taşımacılığı, İstanbul içi dağıtım ve lojistik hizmetleri alıyoruz. Horoz Lojistik ile iş birliğimiz en başta maliyetlerimizde iyileşme sağladık, hizmet kalitesinin artması ile doğru zamanda, doğru miktarda, doğru adrese, hasarsız ve uygun maliyet ile teslimatların yapılması sonucunda müşteri memnuniyeti de sağlanmış oldu.

2023 projeksiyonlarınızda kendinizi nerede konumlandırıyorsunuz?

Alarko Carrier olarak, bugüne kadar tüketiciyi her zaman gelişmiş ve yüksek verimli ürünlerle buluşturduk. Pazara sunduğumuz her ürün grubu için değişen paylardan söz etmek mümkün. Merkezi sistem klima pazarındaki etkinliğimiz ve elde ettiğimiz pay daha yüksekken, bireysel klima pazarında bu oranın daha düşük olduğu söylenebilir. Ancak Inverter Klima pazarının önemli firmalarından biriyiz ve bu segmentte ciddi bir paya sahibiz. Isıtma sektöründe, göreceli daha değişken bir pazar dağılımı var, bu alanda ürün çeşitliliği ve ürün bazında pazar payları da değişkenlik gösteriyor. Alarko Carrier olarak pazarda en büyük olmaktan ziyade birinci önceliğimiz, sunduğumuz ürünlerin yüksek performansa ve uzun ömre sahip olmaları. Bunun yanında tüketici nezdinde oluşturduğumuz güvenilir firma olma özelliğimizi korumak ve geliştirmek önceliklerimizin başında geliyor.

Kaliteyi şirket kültürünüzde nasıl bir yere konumlandırıyorsunuz?

Alarko Carrier’da kalite standardını sağlamak amacıyla ACE sistemini uyguluyoruz. ACE işletim sisteminde; insanların işe başladığı sabah 08:00’den ayrıldıkları 17:15’e kadar yaptıkları tüm işlerin standart olması, işlerin delege edilebilir olması, problemlerin kayıt altına alınması, problemlerin şirket genelinde tüm fonksiyonlarda çözülüyor olması gerekiyor. Çünkü hata yapmamayı öğrenemeyen şirketler var olamaz. Carrier’ın bağlı bulunduğu United Technologies Corporation (UTC), ABD merkezli çokuluslu bir holdingdir. Birçok alanda yüksek teknoloji ürünleri araştırır, geliştirir ve üretir. Bunlar arasında uçak motorları, helikopterler, ısıtma, havalandırma ve soğutma, yakıt hücreleri, asansörler, yürüyen merdivenler, yangın ve emniyet sistemleri, bina sistemleri ve endüstriyel ürünler yer alır. ACE olarak isimlendirilen Achieving Competitive Excellence (Mükemmel Rekabet Gücüne Ulaşmak) işletim sistemi, UTC’nin tüm şirketlerinde uygulanıyor.

Gelelim Horoz Lojistik ile iş birliğinize… Firma ile iş ortaklığınız ne zaman başladı?

Alarko Carrier olarak Horoz Lojistik ile iş ortaklığımız 2006 yılında başladı. Sonrasında 2007 Nisan ayında tüm Alarko Carrier depolarının merkezi depoda birleştirilmesi için bir proje ekibi oluşturularak çalışmalara başlandı. Horoz Lojistik’in Gebze’de kurduğu depoda 6 bin 800 metrekare alan kiralandı ve sözleşme imzalandı. 2007 yılı içinde fabrikanın panel radyatör deposundaki ürünler, bayiliğe ait İstanbul Satış Şubesi’nin Dudullu Deposu, İzmir Satış Şubesi’nin deposu ve son olarak 2008 yılı Mart ayına kadar Ankara Şube Deposu merkezi depoya taşındı. 2008 yılının son çeyreğinde ise Dudullu depoda bulunan Sistem Satış, Bina Otomasyon ve Totaline yedek parça ürünleri merkezi depoya taşınarak tüm Alarko Carrier’e hizmet veren bir lojistik merkezi kimliğine kavuşmuştur. 2013 yılından itibaren ise Horoz Lojistiğin Şekerpınar deposunda 10 bin metrekarede hizmet almaya devam ediyoruz.

Horoz Lojistik ile ilgili sizi cezbeden şey ne ya da neler oldu?

İş ortaklarımızı ve tedarikçi firmalarımızı belirlerken ürünün veya verilecek olan hizmetin kalitesine göre değerlendirme yapıyoruz. Alarko Carrier olarak müşteri memnuniyeti ve kalite kriterlerimize uygun olması vazgeçilmez şartlarımızdandır. Yeni projelerde iki firma arasındaki entegrasyon çok önemlidir, Horoz Lojistik’in konusunda bilgili, eğitimli ve deneyimli bir firma olması, buna bağlı olarak samimiyeti, şeffaf olması, iş birliğine açık olması ve hizmet kalitesi bize cazip gelmiştir.

“DÜNYADAKI ENERJI KAYNAKLARINI KORUYORUZ”

“Enerji tasarruflu ürünler üretmeye ve projeler geliştirmeye odaklanan bir üretici olarak, ArGe çalışmalarına da çok önem veriyoruz. Ürünleri sürekli geliştirmek için Test ve ArGe Merkezi’nde, üniversiteler ve TÜBİTAK’la ortak çalışmalar yürütüyoruz. Doğaya en az zarar veren ürünler üretmeye odaklanıyor ve projeler geliştiriyoruz. ArGe çalışmalarımızı sürekli bu yönde geliştirip, kullanıcıya konfor sağlarken, dünyadaki enerji kaynaklarını da korumayı amaç ediniyoruz.”

Pencere Dergisi - 27.01.2017