Basından Haberler
Alarko Carrier, Bu Sektörün Okuludur


Yıllık 180-200 milyon dolarlık satışla pazarda güçlü konumlarını sürdürdüklerini ifade eden Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, ısıtma, serinletme ve pompa segmentindeki ürünlerin geliştirilmesi çalışmalarına yoğunlaştıklarını belirtti.

Türkiye’de ısıtma soğutma ve havalandırma amacıyla kullanılan cihazların toplam hacmi, yıllık ortalama 1,8 milyar dolar seviyelerinde dolaşıyor.

Sektör, birçok yerli ve yabancı oyuncu açısından önem taşıyor. Isıtma-soğutma sistemleri üretiminde 60 yılı geride bırakan Alarko Carrier’ın Genel Müdürü Önder Şahin, yıllık 180-200 milyon dolarlık satışla Alarko Carrier’in pazar payının ortalama yüzde 10 civarında seyrettiğini dile getirdi. Yıllık ihracatlarının 20-25 milyon dolar civarında olduğunun altını çizen Şahin, sektöre özel değerlendirmelerde bulundu.

İklimlendirme sektörünü kısaca anlatabilir misiniz? Türkiye’de sektörün büyüme hacmi ve ihracat rakkamları hakkında bilgi verebilir misiniz?

İç mekanda bulunanların kendilerini en iyi hissedeceği iklim ortamını yaratmak olarak açıklayabileceğimiz iklimlendirme sektörü, ülkemizde büyük bir ivme gösteriyor. Türkiye’de ısıtma-soğutma ve havalandırma amacıyla kullanılan cihazların oluşturduğu pazarın yaklaşık büyüklüğü 1,8 milyar dolarken, bu rakama yakın bir de ihracat gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de iklimlendirme sektörü hem büyük bir imalatçı, hem de ihracatçı. Yıllık 180-200 milyon dolarlık satışla Alarko Carrier’in pazar payı ortalama yüzde 10 civarında. Yıllık ihracat ise 20-25 milyon dolar civarında. Her segmentte yüzden fazla rakibimiz var, dünya markalarıyla rekabet ediyoruz. Ama unutmamız gerekiyor ki Alarko Carrier, sektör için bir okuldur.

İklimlendirme sektöründe yeni trendlerden bahsedebilir misiniz?

Tüketiciler yalnızca “serinlemek” ya da “ısınmak”tan ziyade, uzun vadede ürünlerin verimliliğine önem veriyor. İklimlendirme cihazları için her ay ödeyecekleri fatura tutarlarını da göz önüne alıyorlar. Bu yüzden en verimli cihazı sunabilen markalar ön plana çıkacak. Tüm firmalar bu yönde yatırım yapmaya dikkat ediyor. Kişi başına düşen milli gelir arttıkça ısınma veya serinlemede daha fazla konfor için harcama yapılıyor. Ayrıca, kentsel dönüşüm, büyük AVM, hastane, adliye binaları gibi yatırımlardaki artış da sektörü canlandırıyor. Turizmdeki hareketliliğe paralel olarak, küçük hacimli pansiyon ve otellerin kendilerini bir üst seviyeye çıkarmak amacıyla iklimlendirme sistemlerine yatırım yaptığını biliyoruz. Tüm bu sebepler, sektörün canlanmasında etkili oluyor.

Alarko Carrier’in yeni ürünleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Her segmentte ürün sunan az sayıda şirketten biriyiz. Borsada işlem gören ve 23 yıldır hiç zarar açıklamayan 8 şirket arasında yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Alarko Carrier Ar-Ge Merkezi’nde çalışan 57 kişiyle daha verimli ve kaliteli üretimi hedefliyoruz. Üç yıl süren çalışmalar sonucunda geliştirdiği Aldens yoğuşmalı kazanları pazara sunduk. 105,130 ve 150kW kapasitelerde üretilen kazanlar, premiks sistemi sayesinde yüzde 109’a varan yüksek verimi, düşük ses seviyesi, düşük baca gazı sıcaklığı ve düşük emisyon oranlarıyla Alarko’nun en verimli ve çevreci ürünleri arasında yer alıyor. Kapasitesine göre çok küçük boyutlara sahip Aldens Serisi Kazanlar, 256 adete kadar kazanın eş yaşlanmalı tek bir sistem olarak çalıştırılabildiği ve 38.400 kW kapasiteye kadar ulaşan kaskad imkânıyla çok büyük projeler için ideal ısıtma çözümü sunuyor. Yakın zamanda pazara sunduğumuz bir diğer ürünse, Seradens Süper Plus tam yoğuşmalı kombiler, Türkiye’de ilk defa hem ısıtma hem de kullanım suyunda yoğuşma teknolojisiyle, yüzde 100’ün üzerinde verim sağlıyor. Düşük ses seviyesine sahip kombiler, 40°C’ye kadar düşen baca gazı sıcaklığı ve düşük emisyon oranlarıyla. Alarko’nun en çevreci ürünleri arasında yer alıyor. Opsiyonel solar bağlantı seti ve ilave boyler montajıyla, kullanım suyu ısıtmasında güneş enerjisinden yararlanma fırsatı da sunuyor. Yoğuşma suyuna karşı yüksek dayanıma sahip paslanmaz çelik eşanjörlü kombiler 20, 28 ve 36 kW olmak üzere üç farklı kapasitede üretiliyor.

Gözlem - 26.11.2016