Basından Haberler
Yoguşmalı Kombi Yüzde 30 Tasarruf Sağlıyor


Yaklaşan kış ayları ile birlikte tasarruf, en önemli konu haline gelirken, Alarko Carrier kombi kullanımındaki püf noktaları paylaştı.

Evin büyüklüğüne, izolasyonuna ve güneşe göre konumuna uygun cihazların kullanılmasını tavsiye eden firma, ilk cihaz alımında veya değişiminde en yüksek verim ve teknolojiye sahip tam yoguşmalı cihazların tercih edilmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.

Yoğuşmalı kombilerin, konvansiyonel kombilere göre yüzde 25-30 arasında daha yüksek verimle çalışması için evin ısıtma sisteminin 50-30°C gidiş-dönüş suyu sıcaklığına göre dizayn edilmesi, radyatörlerin de buna göre seçilmesi gerektiğinin altını çizen Alarko Carrier, ancak daha yüksek sıcaklıklarda dahi tam yoğuşmalı kombilerin, konvansiyonel kombilere oranla yüzde 5-15 arasında daha tasarruflu çalıştığı bilgisini verdi.

SONBAHARDA BAKIM YAPILMALI

Mevcut kombilerin yılda en az bir kez sonbahar ya da yaz aylarında, yetkili servisler tarafından bakımlarının yapılmasıyla, sorunsuz bir performans ve verimli bir ısınma sağlanabileceğini vurgulayan Alarko Carrier, doğalgaz faturalarının düşmesini sağlayacak şu önerilerde bulundu: “Kombilerin geceleri ve evde olunmayan zamanlarda da düşük sıcaklıkta sürekli çalışır halde tutulması, kesintili yakmaya göre daha ekonomiktir. Kısa süreli açıp kapamalar daha fazla doğalgaz sarfiyatına neden olur. Kombi uzun süre kapalı kaldığında ev soğuyacağından, yeniden ısıtma için daha fazla yakıt tüketimi gerekir. Hem konfor, hem de daha ekonomik çalışma için programlı oda termostattan kullanılmalı. Mekânın iyi bir yalıtıma sahip olması, pencere ve kapıların ısı kaybına imkân vermeyecek şekild düzenlenmesi, daha az yakıtla daha iyi ısınma sağlamak için önemli. Radyatörlerin önüne eşya koyarak, üzerlerini perde veya objelerle kapatarak ısının verimli dağılması engellenmemek fadyatörlerin duvarla arasına ısı yalıtım levhaları yerleştirilmeli. Evin kullanılmayan bölümlerinin radyatörleri kısılarak veya kapatılarak, yakıtın daha az harcanması sağlanmalı.”

Sözcü - 24.10.2016