Basından Haberler
Doğru Kullan Yüzde 20 Az Öde


Havalar soğudu ‘KOMBİ’ler yakıldı. Kışa girerken bir ailenin en fazla gider kalemlerinden biri olan doğalgaz faturasını azaltmak mümkün. Bilinçli kombi kullanımı ile gaz faturanızda yüzde 20 tasarruf edebilirsiniz.

Ayda 300 lira ödeniyor

Türkiye’de enerjinin yüzde 41’i hanelerde kullanılıyor. Evlerde tüketilen enerjinin yüzde 90’ı da ısıtma-soğutma için harcanıyor. Türkiye’de 22 milyon hane bulunuyor. 10 milyon ev doğalgaz ile ısınıyor. Isınma için tüketilen enerjinin aile bütçesine etkisi ayda ortalama 300 lira. Seçeceğiniz kombi çeşidi ve doğru kullanım ile doğalgaz faturanızı yüzde 20 düşürebilirsiniz.

İki çeşit var

Baca gazının içindeki gizli enerjiden yararlanıp yararlanmama tekniğine göre konvansiyonel (geleneksel) ve yoğuşmalı olmak üzere iki çeşit kombi var. Yoğuşmalı ürünler yüksek teknolojili ve verimli. Tam yoğuşmalı kombi baca atık gazındaki yüksek ısıyı, ısı transferi sayesinde evde kullandığınız suya aktarıyor ve aradaki verim farkı bundan kaynaklanıyor.

Yüksek ısıda verim Alarko Carrier Ürün Müdürü Erkan Mutlu, yoğuşmalı kombinin, geleneksele göre yüzde 30 yüksek verimle çalıştığını belirterek, “Ancak bunun için ısıtma sisteminin 50-30 derece gidiş-dönüş suyu sıcaklığına göre olması gerekiyor. Geleneksel kombiler ise genellikle 80-50 derece ısıda kullanılıyor” dedi.[...]

Bakım yaptırın

Kombi seçerken evin büyüklüğü, bulunduğu kat, izolasyonu ve güneşe göre konumu gözönünde bulundurulmalı. Kombinin sorunsuz çalışması ve verimli bir ısınma için yılda en az bir kez bakımının yaptırılması gerekiyor. Böylece cihazın kullanım ömrünü uzatarak da yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Posta - 18.10.2016