Basından Haberler
Alarko Carrier, Ar-Ge Harcamalarına 2015’te %30’luk Kamu Desteği Aldı


İklimlendirme sektöründe ısıtma, soğutma ve su basınçlandırma sistemleri üreten Alarko Carrier, global markaların distribütörlüğünü de yaparak, bu ürünleri tüketicilere sunuyor.

Firmalarının 2015 yılında dört adet patent, bir adet faydalı model başvurusu yaptığım belirten Alarko Carrier Fabrikalardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Çopur, faydalı model başvurularının kısa süre önce tescillendiğini dile getirdi.

Projelerinin bir kısmının TÜBİTAK desteğiyle yapıldığını, dolayısıyla daha nitelikli ve denetlenen çalışmalar ürettiklerini anlatan Çopur. “Bu süreç, nitelikli Ar-Ge sonuçlan elde etmemizi güvence altına alırken, kamu desteklerinden faydalanmamızı da sağlıyor. 2015’te Ar-Ge harcamalarımızın yaklaşık yüzde 30’u kamu desteğiyle karşılandı” dedi. Ar-Ge projelerinde farklı uygulamalardan faydalandıklarını vurgulayan Murat Çopur, bu doğrultuda United Technologies Building ve Industrial Systems (Carrier) tarafından ‘ürün geliştirme prosedürü’ olarak tasarlanan Pasaport Sistemi’ni hayata geçirdiklerini ifade etti.

Böylece, projelerini çeşitli fazlara bölerek adım adım takip ettiklerini anlatan Çopur, faz geçişlerinde proje ekibiyle kapsam ve içeriği denetleyerek, belirli bir formatta Değerlendirme Kurulu’na sunduklarını iletti. Kurulun, projeyi devam ettirme ya da durdurma kararı alabildiğini söyleyen Çopur, projelerin teknik yönden ve uygulanabilirlik açıdan geliştirmeyi garanti altına aldıklarına işaret etti. Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 60 bin metrekarelik alanda kurulu ana üretim tesisi dışında, İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde Panel Radyatör Üretim Tesisleri’nin de bulunduğunu belirten Murat Çopur: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya bürolarının firmalarının ticaret ve pazarlama faaliyetlerini yürüttüğünü vurguladı. Gebze ve Dudullu’da bulunan üretim tesislerinde, ısıtma alanında kombi, panel radyatör ve brülör ürettiklerini bildiren Çopur, “Sirkülasyon pompalarıyla sanayi, turizm ve tarımsal sulama alanlarında yaygın kullanılan dalgıç pompaların üretimine de devam ediyoruz. Soğutma alanındaysa klima santralleri ve çatı tipi klimaların üretimini yapıyoruz” diye konuştu.

2015’te cirosunun %3.8’ini Ar-Ge’ye ayırdı

Ar-Ge çalışmalarının ciroları içindeki payının 2015’te yüzde 3.8 olduğunu bildiren Murat Çopur, bu oranın küresel ortalamalarının üstünde olduğuna dikkat ekti. Bu yıl da söz konusu orana yakın bir bütçeyi Ar-Ge’ye ayırdıklarını söyleyen Çopur, üniversitelerle işbirliklerini de artırdıklarını dile getirdi. Çopur, öğretim üyelerinin ve öğrencilerin yer aldığı projeler gerçekleştirerek, yaratıcı sonuçlar elde ettiklerini ifade etti. Ar-Ge yatırımlarının giderek arttığını ileten Murat Çopur. Ar-Ge merkezlerinin, Carrier’ın uluslararası koşullarına uygun kapasiteye ulaşması için çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi. Çopur, “Aynı zamanda Ortadoğu ve Avrupa’dan Carrier şirketlerinin taleplerine cevap veren bir konumda yer alıyoruz. Aynca. her yıl uzun dönemli ya da yarı zamanlı üç Ar-Ge stajyeri alıyoruz. Bu sayıyı da giderek artırmayı planlıyoruz. Ar-Ge menfezimizde şu an 55 kişi istihdam ediliyor” dedi.

51 ülkeye ihracat yapıyor

Toshiba markasıyla bireysel klimalar ve ısı pompaları pazara sunduklarını ifade eden Murat Çopur, bunun yanı sıra Carrier marka bireysel ve merkezi sistem ticari klimalarının da ithalatını ve satışını yaptıklarının altını çizdi. Alarko Carrier’ın 51 ülkeye ihracat yaptığını ileten Çopur, ihracatın cirolarındaki oranının ise yaklaşık yüzde 10 olduğunu kaydetti. Öte yandan, Alarko’nun 1954 yılında kurulduğuna değinen Murat Çopur, firmalarının 1998 yılında Carrier ile eşit ortaklığa girdiğini ve şirketin adının Alarko Carrier olarak değiştiğini ifade etti. Ar-Ge bölümlerinin. ‘Ar-Ge merkezi’ olarak tescil edilmeden önce, 1986 yılından beri çalışmalarına devam ettiği bilgisini veren Çopur, şunları kaydetti: “12 Mart 2008 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 5746 sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanunu takiben, gerekli şartları sağlayarak, çalışmalara başladık.”

Dünya Ekonomi - Politika - 05.10.2016