Basından Haberler
Hedef 25 Milyar Dolar!


Türkiye’deki iklimlendirme sektörü son 10 yılda 7 kat büyüdü. 10 milyar dolarlık sektörün ihracatı ise 4.5 milyar dolar. Sektörün 2023 ana hedefi yurtdışına 25 milyar dolarlık satış gerçekleştirmek İklim koşulları değiştikçe iklimlendirme elemanlarına olan talep de her yıl buna paralel olarak hızla artıyor. Öyle ki ısıtma, soğutma ve havalandırma ürünlerinin yer aldığı iklimlendirme sektörünün Türkiye’deki büyüklüğü yaklaşık 10 milyar dolara ulaştı.

SEKTÖR 10 YILDA 7 KAT BÜYÜDÜ

Pazarı ev tipi split, VRF, fan coil, chiller, klima santrali gibi merkezi sistemler oluşturuyor. Son tüketiciye hitap eden ısıtma ürünlerinin en başında yüksek enerji verimi sayesinde tasarruf sağlayan yoğuşmalı kombiler geliyor. Bireysel klima sistemlerinde ise yüksek enerji verimine sahip, az elektrik tüketimi ile yüksek performans sağlayan inverter split klimalar tercih ediliyor. Bunun yanı sıra tüketiciler sessiz ürünlere daha fazla ilgi gösteriyor.

KOCAELİ’ DE 10 FİRMA VAR!

Kocaeli’de iklimlendirme sektöründe onlarca firma bulunuyor. Edinilen bilgiye göre aralarında Alarko Carier’in da bulunduğu 10’un üzerinde yurtdışına ihracat yapıyor. Bu firmalar Kocaeli ekonomisine büyük katkı sunarken, sektörün hedeflerine ulaşmasında da önemli bir etken.

Gebze - 25.11.2015