TEKNİK TANITIM

 

 

Soğutucu Akışkan Gaz Miktarı Kullanımını Azaltarak

Konfor Sağlaması ile Müşterilerin Yeni Beklentilerini

Karşılamaktadır.

 

İnsanların varlıklarını sürdürmekte oldukları çevre koşullarını iyileştirme çalışmaları, günümüzdeki her tür faaliyette öne çıkmaktır. Gereksinimleri karşılamak üzere üretilip satılan teknik cihazlar, teknolojik gelişmelerle birlikte, maliyet, kalite, emniyet, kullanım kolaylığı ve benzeri unsurların yanında çevreye yaptıkları etki bakımından da yeniden değerlendirilmekte ve  daha da geliştirilerek  müşterilere sunulmaktadır.

 

Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak satışını yapmakta olduğumuz ürünlerin yer aldığı HVAC sektöründe de bu tür çalışmalar ulusal ve uluslararası düzeyde devam etmektedir.

 

Gelişmiş Avrupa ülkelerindeki HVAC pazarlarındaki durumu gözden geçirdiğimizde, yaygınlaşan çevre koruma bilinci nedeniyle, binalarda kullanılan soğutucu akışkanı sınırlandırma ve m2 başına düşen soğutucu akışkan miktarını belirli değerlerde tutma gibi bir müşteri eğiliminin ortaya çıktığı görülmektedir. Bu sektörde dünya lideri olan Carrier, müşterilerinin bu ve diğer beklentilerini karşılamak üzere, VRF sistemlerinin konfor uygulamalarına getirmiş olduğu üstünlükleri kapsayan ve müşterilerin yeni beklentilerine karşılık veren, endüstride benzeri olmayan bir ürünü pazara sunmaktadır.

 

Kapalı bir boru sisteminde dolaşan su yardımıyla, ısıtma ve soğutmada konfor sağlayan bu komple sistemin adı Aquasmart’tır. Yeni geliştirilen bir ürün olmasına karşın gelişmiş Avrupa ülkelerinde beğeniyle karşılanmış ve yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 

SİSTEMİN ÜSTÜNLÜKLERİ

 

1) Aynı Sistemle Soğutma ve Isıtma:

Aquasmart, birbirlerini tamamlayan ve birçok tedarikçiden alınan ürünlerin bir araya getirilmesi sorununu yok eden bir sistemle; Soğutma, Isıtma ve Havalandırma sağlar.

 

2) Kullanım Kolaylığı:

Tüm sistem parametrelerinin girişi ve programlanması, merkezi bir kontrol ünitesi olan Sistem Yöneticisi ile mümkün olmaktadır.

 

3) Bireysel Zon Kontrolu:

Aquasmart, kullanıcıya konfor koşullarını kişiselleştirme olanağı sağlayan, bireysel zon kontrolu sunar.

 

4) Güvenilirlik:

Sistemi oluşturan tüm ürünlerin ayarı, varsayılan değerlere göre yapılmış, tüm kontrol cihazları monte edilerek kaliteli ve güvenilir bir çalışma için yükleme öncesi test edilmiştir.

  

5) Bakım Kolaylığı:

Bakım merkezileştirilmiştir. Kontrol ünitesi olan Sistem Yöneticisi ile tüm sistem bilgilerinin toplanması suretiyle merkezi bir noktadan bakım yapılmasına olanak tanınmıştır.

 

6) Ekonomik Çalışma:

Tüm sistemin Sistem Yöneticisi ile kontrol edilmesi ile ekonomik çalışma sağlanmıştır.

 

7) Tek Tedarikçi:

Aquasmart’la birlikte, cihazların uyumlu çalışmasını garanti altına alan tek tedarikçi sağlanmıştır.

 

8) Montaj Kolaylığı:

a-     Montajı Kolay: Temin edilen cihazların içerdikleri kontrol cihazları, ön değerlere ayarlanarak fabrikada montajı yapılmış ve test edilmiştir.

b-     Fişini Tak ve Çalıştır Basitliğinde: Şantiyede minimum montaj zamanı ve maliyeti temin edilmiştir.

c-     Otomatik Ayarlama: Sistem Yöneticisi ile ünitedeki kontrol cihazları otomatik olarak tanımlanarak montaj zamanı ve maliyetinden tasarruf sağlanır.

 

9) Çevreci Sistem:

Su Kullanımı: Isı transfer malzemesi olarak su kullanımı ile sistemdeki soğutucu akışkan miktarının en aza indirilerek merkezileştirilmesine olanak tanınmıştır.

 

Aquasmart, sistemdeki soğutucu akışkan miktarını sınırlandırmak ve bakımı en aza indirgemek isteyen müşterilerimiz için özelikle uygundur.

 

 

Aquasmart çevreye saygılıdır. Isı transfer maddesi olarak su kullanır ve sistem soğutucu akışkan hacmini minimize eder. Merkezi bir yerde soğutucu akışkan toplanarak  sızıntı riski azaltılmış ve bakım kolaylaştırılmıştır.

 

 

 

 

 

Değişken Soğutucu Gaz Akışlı sistemlerde, sulu sisteme göre yaklaşık olarak % 40 daha fazla soğutucu akışkan kullanılmaktadır.

 

 

 

Aquasmart, müşteri gereksinimlerini karşılamak üzere, 250 kW’a kadar olan soğutma kapasitelerini 2500 m2’lik bir alan içinde sağlayan uygulamalar için tasarlanmıştır.

 

Aşağıda belirtilen yerlerde kullanılabilmektedir:

·        Konutlar

·        Küçük Ticari İşletmeler

·        Ofisler

 

SİSTEM TANITIMI

 

Sistem Yöneticisi:

 

Aquasmart sisteminin BEYNİ ve yöneticisidir. Terminallerdeki kontrol cihazlarıyla iletişime giren Sistem Yöneticisi, kullanıcı gereksinim bilgilerini toplar, sistemin
gereklerini hesaplar ve buna göre sistemin soğutma grubu, ısı pompası ve kazanına kumanda eder.

 

 

 

 

Herbir Aquasmart Sistem Yöneticisi, kullanıcının tanmlayabildiği, binada bulunan 32 zondaki 128 Fan Coil terminal ünitesini yönetme yeteneğindedir.

 

Üç önemli kullanıcı avantajı:

 

1-     Binanın hava şartlandırma ve ısıtma sisteminin birbirleriyle uyumlu yönetimi

2-     Binanın hava şartlandırma ve ısıtma sistemine, programlama için tek noktadan bağlantı

3-     Kolay sistem ayarı

 

 

Carrier Oda Kontrol Cihazı:

 

Müşteri eğer isterse yerel bir kullanıcı arabirimi olan Carrier Oda Kontrol Cihazı’nı (CRC) temin edebilir.

 

CRC kullanıcının şu konfor koşullarını kontrol etmesini sağlar:

 

·        Sıcaklık ayar değerleri

·        Önceden programlanmış olan çalışma konumunun değiştirilmesi

·        Fan hızı (düşük, orta, yüksek, otomatik)

Aksi halde; sıcaklık ayar değerleri de dahil olmak üzere tüm programlama Aquasmart Sistem Yöneticisi yardımıyla yapılır.

 

CRC’nin Özellikleri:

·        Şık estetik tasarım

·        Kullanımı kolay

·        Basit montaj

·        Dil sorununa yol açmayan semboller

·        0F veya 0C gösterimini seçme olanağı

·        Tek yönlü iletişim sağlar ve 6 Fan Coil ünitesini kontrol edebilir.

 

Fan Coil:

Aquasmart’a uyumlu Fan Coillerle  müşteri gereksinimleri karşılanarak, en üst düzeyde memnuniyet sağlanır.

 

Yer Tipi: 42 Y

Şık ve sessiz çalışarak konfor sağlayacak biçimde tasarlanmıştır

Duvar Tipi: 42WH

Bu ünite herhangi bir duvar yüzeyine monte edilebilir.

Soğuk hava akımlarını önleme özelliği ile ideal ve hoş bir atmosfer yaratır.

Kanallı Tip: 42 JW

Kanallı uygulamalar için tasarlanmıştır. Yeterli statik basınç yeteneği ile en zor uygulamalarda bile sessiz bir çalışma sağlar.

Kaset Tip: 42 GW Kaset tipi, fan tasarımı ve estetiği ile en son teknoloji özelliklerini taşır ve montajcıya eşi bulunmayan montaj ve bakım kolaylığı sağlar.

 

Tüm fan coil üniteleri, terminal kontrol cihazları olarak 3 yollu vana, değişim ve dönüş havası sıcaklık sensörleri ile donatılmıştır.

Terminal kontrol cihazları, aşağıda belirtilen ünite parçalarını kontrol eder ve izler:

 

·        Fan motoru

·        Su vanaları

·        Elektrikli ısıtıcı

·        Yoğuşma pompaları ve panjur

·        Sıcaklık sensörleri ve pencere açıklık detektörü

Böylece tüm ünite fonksiyonları kontrol edilerek (fan hızı, vanalar …), Aquasmart Sistem Yöneticisi ile iletişim kurulur.

 

Soğutma Grubu ve Isı Pompası:

 

Carrier, Aquasmart’la uyumlu Soğutma Grubu / Isı Pompası ürünlerinden geniş bir seçim olanağı sunar. Aquasnap gruplar, montajcı ve müşteri gereksinimlerini göz önüne alarak tasarlanmışlardır.

 

30 RA / 30 RH

Yalnızca Soğutma/Isı Pompası
Hava soğutmalı soğutma grupları17 - 250 kW kapasite aralığında

 30 RY / 30 RYH

Yalnızca Soğutma/Isı Pompası
Kanallı tip hava soğutmalı soğutma grupları 17 - 250 kW kapasite aralığında

 30 RW

Su Soğutmalı Soğutma Grubu
Su Soğutmalı Soğutma Grubu20 - 300 kW kapasite aralığında

 

Soğutma Grubu ürün gamı Carrier Comfort Network bina yönetim sistemiyle uyumlu Prodialog kontrolları içermektedir ve bunlar Aquasmart’la da uyumludur.

 

Kazan:

 

Aquasmart, sistem gereksinimlerine göre on/off sinyali sağlar.

 

 

 

 

 

Nezih Gir  /  Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş.

 

İ.T.Ü. Makina Fakültesi, 1984 Yılı, Isı Bölümü mezunu olan Nezih GİR,. aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü’nde master yaptı. 1987’de mezun olarak Makina Yüksek Mühendisi ünvanını aldı. 1990-1993 Yılları arasında Eczacıbaşı Yapı Grubuna bağlı Artema Armatür Sanayi A.Ş.’de çalıştı. 1994’ten bugüne Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de çalışmaktadır.

 

 

 

 

 

Başa Dön Ý